Anasayfa / Bankalar / Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Geleceğinizi güvence altına almak istiyorsanız sizde Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olabilir ve çeşitli avantajlardan faydalanabilirsiniz. Emeklilik zamanınız size her ne kadar uzak görünse de şimdiden planlayarak emeklilik döneminizde rahat edebilirsiniz. Emekli olduğunuzda maaşınızda meydana gelecek azalmadan dolayı sıkıntı yaşamak istemiyor ve ek bir gelire sahip olmayı arzuluyorsanız sizde Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ni Avantajları

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde sahip olduğunuz hayat standardını koruyabilirsiniz. Bu sistem devlet katkılı bir sistemdir. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olarak mutlu bir emeklilik geçirme şansını yakalayabilirsiniz. Düzenli tasarruf alışkanlığı geliştirebileceğiniz bu sisteme dahil olarak profesyonel fon yönetiminden faydalanabilirsiniz.

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Katılabilir?

Fiil ehliyetine sahip olan herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilmektedir. Şimdiden emeklilik döneminiz için yapacağınız birikimlerle yaşam standartlarınızı güvence altına alabilir ve çalışma temponuz sebebiyle ertelemek zorunda kaldığınız planlarınızı hayata geçirme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun için Ziraat Emeklilik’in size özel Bireysel Emeklilik planlarından birini seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca ödeyeceğiniz her 100 TL için 25 TL devlet katkısı almanız da sistemin başka bir artı yönüdür. Devlet katkısı 01.01.2013 tarihinden bu yana bireysel emeklilik hesabı bulunan herkese yaptığı her katkı payı için %25 oranında yıllık belirlenen limit dahilinde verilmektedir. Bu katkı payı bireysel emeklilik hesabı kapsamında yalnız devlet katkısına ilişkin tutarların takip edilebilen alt hesaba yatırılmaktadır. Böylece dilediğiniz takdirde kendi ödediğiniz katkı paylarıyla oluşan birikiminizle devlet katkısıyla oluşan birikiminizi ayrı ayrı takip edebilirsiniz.

Aylık Katkı Payı Tutarı Yıllık Katkı Payı Tutarı Aylık Devlet Katkısı Yıllık Devlet Katkısı Tutarı
150 TL 1.800 TL 37,50 TL 450 TL
300 TL 3.600 TL 75 TL 900 TL
600 TL 7.200 TL 150 TL 1.800 TL
1.647 TL 19.764 TL 411,75 TL 4.941TL
         

Bir takvim yılı içinde elde edilecek en fazla devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin %25’i kadar olmaktadır.

Ziraat Emeklilik İle Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Sistemde en az 10 yıl kalmak şartı ile 56 yaşınızı tamamladığınız zaman emekli olmaya hak kazanırsınız. Hak kazandıktan sonra ise bireysel emeklilik hesabında bulunan birikimlerin bir program dahilinde ödenmesini, tamamının defaten ödenmesini veya yapacağınız yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında maaş olarak ödenmesini de talep edebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

MNG Kargo Şikayet

MNG Kargo Şikayet

MNG Kargo Bursa Prof. Tezok Şubesinden kargomu almayı bir türlü başaramadım. Onca ...