Anasayfa / Krediler / Yeni Kredilerde Dosya Masrafı İadesi

Yeni Kredilerde Dosya Masrafı İadesi

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile daha önce bankalardan kredi kullanan kişilerden alınan dosya masrafı iadesi mümkün hale gelmiş ve pek çok kişinin hakem heyetlerine yaptığı başvurular değerlendirilerek 10 yıl öncesine kadar çekmiş oldukları kredilerin dosya masrafı iade edilmişti. Halen daha önce çekmiş olduğu kredilerin dosya masrafını almak için bekleyen pek çok kişi bulunmaktadır.  Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlığı altındaki maddelere dayanarak kredi dosya masrafı iadesi talep edilmektedir. Peki bankalardan yeni çekilen krediler için de dosya masrafının iade edilmesi söz konusu mudur?

Yeni Kredilerde Dosya Masrafını Geri Almak Mümkün Mü?

Bankalar yeni kredi tahsis ederken dosya masrafı almama yoluna gitmektedirler. Bazı bankalar ise dosya masrafını çıkarmak için kredi faizini yükseltmekte ve masrafı kredi faiz oranlarına yansıtmaktadırlar. İhtiyaç kredisi gibi kredilerde cüzi denebilecek miktarlarda kredi dosya masrafı alınırken konut kredisi gibi kredilerde ise bu tutar yükselmektedir. Ayrıca bankalar çeşitli kredi ürünlerinde dosya masrafsız seçenekler de sunmaktadır.

Yeni çektiğiniz bir kredi için dosya masrafı geri alma yoluna gitmeyi düşünüyorsanız kredi sözleşmesinin içeriğini detaylı bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Artık bankalar kredi dosya masrafının iade edilmemesi için sözleşmelerine dosya masrafının geri istenmesini engelleyici maddeler koymaktadırlar. Böyle bir durumda ise dosya masrafı geri almak imkansız hale gelmektedir.

Kredi çekerken bankanızdan kredi sözleşmesinin bir örneğini talep etmeniz yararınızı olacaktır. Bu sayede sözleşmeyi rahatça inceleyebilir ve dosya masrafıyla ilgili bir madde olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Eğer sözleşmede dosya masrafı iadesini engelleyici bir madde yoksa kendiniz hakem heyetlerine başvurarak dosya masrafının iadesini talep edebileceğiniz gibi bir avukat yardımıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi sözleşmesini avukatınıza götürmeniz halinde avukatınız gerekli incelemeyi yapacak ve dosya masrafının iadesine engel bir durum yoksa başvuruyu gerçekleştirecektir.

Kredi dosya masrafını geri almak gibi işlemlerle uğraşmayı arzu etmiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey dosya masrafsız kredileri tercih etmek olacaktır. Tüm bankaların sunmuş olduğu kredi ürünleriyle ilgili detaylı bilgileri sitemizde bulunan “Krediler” kategorimizi inceleyerek elde edebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Online Kredi Başvurusu

İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

İçindekiler Online Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli Bir Seçenek Mi?İnternet Üzerinden Online Kredi ...