Anasayfa / Krediler / Vefat Edenin Kredi Borcu

Vefat Edenin Kredi Borcu

Kredi kullanılırken hayat sigortası yaptırmak çok önemlidir. Çünkü ne zaman ne olacağı kimse tarafından bilinememektedir. Beklenmedik ani bir ölüm nedeni ile bankadan çekilen kredinin ailesine yük olmasından çekinenler kredi alırken masrafına rağmen hayat sigortası yaptırmaktadırlar. Pek çok kişi ise masraf azalsın diye hayat sigortası yaptırmamayı seçmektedir. Fakat o an masraf azalsın diye es geçilen hayat sigortası ani bir vefat durumunda geride kalanları borç yükünden koruyacak olan önemli bir adımdır. Üzerinde pek fazla düşünülmeyen bu konu sebebi ile birçok aile çekilen kredi borcunu ödeme durumunda kalmaktadır. Şimdi ölüm durumunda kredi borcu ne olur konusunu detaylı şekilde inceleyelim.

Vefat Halinde Kredi Borcu

Vefat edenin kredi borcu ne olur sorusunun yanıtı kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına göre değişir. Hayat sigortası yaptırmış ise bazı istisnai durumlar haricinde kullanmış olduğu ev, taşıt veya ihtiyaç kredisi gibi borçlar hayat sigortasını yapan şirket tarafından karşılanmaktadır. Ölüm halinde kredi borcu hayat sigortası yaptırılmışsa kişinin ailesine yansıtılmamaktadır. Sigorta şirketi istisnai durumlar dışında tüm kredi borcunu kapatmaktadır. Peki istisnai durumlar hangileridir? Vefat halinde kredi borcu hangi durumlar sigorta şirketi tarafından ödenmemektedir?

  • Kredi kullanan kişinin intihar vb. bir ölüm durumu söz konusu ise hayat sigortasını yapan şirket kredi borcunu ödemeyebilir. Ayrıca sigorta şirketi otopsi talebinde de bulunabilmektedir.
  • Kredi kullanan ve kredi borcu bitmeden vefat eden kişinin hayat sigortası yaptırılırken mevcut bir rahatsızlığı bulunuyorsa ve bunu gizlediği ortaya çıkmışsa yine sigorta şirketi kredi borcunu ödemek zorunda değildir.

Hayat Sigortası Ödenen Krediyi Geri Veriyor Mu?

Kredi kullanılırken hayat sigortası yaptırılmışsa ölüm durumunda kredi borcu sigorta şirketince kapatılmaktadır. Hayat sigortası tüm krediyi kapsadığı için o zamana kadar ödenmiş olan tüm taksitler mirasçılarına geri verilmektedir. Mirasçıların bu ödemeyi kullanabilmesi için vefat eden kişinin ölüm belgesi ve veraset ilanını bankaya sunması gerekmektedir. Hayat sigortası yapan sigorta şirketi geri ödeme yapmaya sıcak bakmaz ve oralı olmazsa hukuki yolları kullanma yoluna başvurabilirsiniz.

Hayat Sigortası Yapılmamışsa Ne Olur?

Kredi kullanılırken hayat sigortası yaptırılmamışsa ölüm halinde kredi borcu mirasçılara kalmaktadır. Bunun sebebi ise miras nasıl pay ediliyorsa borcunda aynı şekilde mirasçılara dağıtılmasıdır. Kredi nedeni ile ortaya çıkan borcu mirasçılar ödemek istemiyorsa reddi miras yolunu kullanarak mirası reddedebilirler. Redd-i miras le vefat eden kişinin borçlarından kaynaklı ortaya çıkan mesuliyette giderilmiş olur.

Hayat Sigortası Yapılmamışsa Ama Kefil Varsa

Hayat sigortası yapılmamışsa ancak kredi esnasında kefil kullanılmışsa vefat edenin kredi kredi borcu kefil olan kişiden tahsil edilmektedir. Hayat sigortası ve kefilin olmama durumlarında ise kredi borcu yine mirasçılardan alınmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Online Kredi Başvurusu

İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

İçindekiler Online Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli Bir Seçenek Mi?İnternet Üzerinden Online Kredi ...