Anasayfa / Krediler / İhtiyaç Kredisi / Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Bankalar arabasını yenilemek isteyenlere veya sıfır otomobil almayı düşünenlere taşıt kredisi adı altına finansal kaynak sağlamaktadır. Birçok insan günümüzde taşıt kredisi kullanarak arabasını satın almaktadır. Araç için yeterli bütçeye sahip olmayanların başvurduğu taşıt kredisi genelde ihtiyaç kredisi ile kıyaslanmaktadır. Araba sahibi olmak için taşıt kredisi mi kullanmalıyım yoksa ihtiyaç kredisi mi diye soranların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Sizde araç sahibi olabilme adına kredi başvurusu yapacaksanız ama ihtiyaç kredisi mi yoksa taşıt kredisi mi kullanmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

Kredi kullanmadan önce hangi kredinin size daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bu yüzden taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinin avantajlarını ve dezavantajlarını kıyaslamanız yararınıza olacaktır. İlk olarak taşıt kredisini ele alalım. Taşıt kredisi kullanmanız halinde ne gibi avantajlar elde edip ihtiyaç kredisine kıyasla nasıl dezavantajları bulunduğunu hep beraber mercek altına alalım.

Taşıt Kredisinin Avantajları

İhtiyaç kredisi ile karşılaştırıldığında taşıt kredisinin vade oranı çok daha yüksektir. Daha uzun vade seçeneklerinin bulunması taşıt kredisi kullandığınızda daha az miktarlarda aylık ödemeler yapmanıza imkan tanımaktadır. Gelirinizin belirli bir bölümünü taşıt kredisi için ayırmanız durumunda sizde hızlı bir şekilde araba sahibi olabilirsiniz. Taşıt kredisi kullanmak istenildiğinde eğer var ise bankaların araba satıcıları ile olan özel anlaşmasından istifadede edebilirsiniz. Böylece çok uygun faiz oranları ile taşıt alma şansını yakalayabilir ve kendi aracınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Taşıt kredisi kullananlar kasko işlemini banka üzerinden gerçekleştirirse taşıt kredisi faizinde indirim almaktadırlar. Bu da taşıt kredisinin avantajları arasındadır.

Taşıt Kredisinin Dezavantajları

Araba almak için taşıt kredisi kullanılmak istenildiğinde belirli oranda nakit para gerekliliği bulunmaktadır. Bunun sebebi ise aracın banka tarafından ipotek edildiği esnada ortaya çıkan masraflardır. Bankalar aracın % 50 ile % 70’lik oranı için kredi sağlamaktadır. Kredi kullanılarak satın alınmış olan araç ipoteklenmektedir. (Otomobil firmasının kendi finansmanlarını kullandığı durumlar hariç). Araç ipotekli olduğunda siz arabayı satmak isteseniz dahi borcu kapatmadan satamazsınız. Bu taşıt kredisinin ihtiyaç kredisine göre dezavantajlarından biridir.

Peki ihtiyaç kredisinin taşıt kredisine oranla avantajları ve dezavantajları nelerdir? Şimdide bu konuyu inceleyelim.

İhtiyaç Kredisi Avantajları

İhtiyaç kredisi çok fazla tercih edilen bir kredi türüdür. İnsanların sıklıkla ihtiyaç kredisine başvuruyor olması bankalar arasındaki rekabetin bu konuda daha fazla olmasına neden olmaktadır. Bu durum faiz oranlarının düşmesini sağlamaktadır. Bazı dönemlerde çok uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi kullanmak mümkündür. İhtiyaç kredisi kullanarak araba satın almak isteyenlerin kasko zorunluluğu bulunmadığı için ödemeleri gereken bir peşinatta karşılarına çıkmamaktadır. Ayrıca araç ipotekli olmayacağı için ihtiyaç kredisi ile alınan arabalar istenildiği an satılabilmektedir.

İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları

Araba alımı esnasında ipotek göstermediğiniz için kredi talebinizin onaylanması kredi notunuza ve gelirinize bağlıdır. Eğer kredi puanınız yeterli düzeyde değilse ve geliriniz azsa hem kredi alma olasılığınız azalır hem de istediğiniz miktarda kredi çekemeyebilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde vadenin üst limiti 48 aydır. Taşıt kredisi ile kıyas edildiğinde taşıt kredisi vadelerinin çok daha uzun olduğu hemen görülmektedir.

Sizler için taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi ile araç sahibi olma konusunu kıyasladık. Sizde bu bilgiler ışığında hangi krediyi kullanacağınıza karar verebilir ve araba sahibi olmak için istediğiniz an harekete geçebilirsiniz.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerin sitemizde bulunan yazıları incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Online Kredi Başvurusu

İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

İçindekiler Online Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli Bir Seçenek Mi?İnternet Üzerinden Online Kredi ...