Anasayfa / Genel / Sigorta Primi Neden Yükselir?

Sigorta Primi Neden Yükselir?

Sigorta, insan hayatının hemen her alanına etki eden, meydana gelmesi muhtemel risklere karşı önceden ödenen primler karşılığında risklerin sigorta şirketine transfer olmasını sağlayan sözleşmenin genel adıdır. Peki sigorta primi ne anlama geliyor ve neden sigorta primleri yükseliyor?

Sigorta primi, sigortanın satışını gerçekleştiren yetkili satıcı tarafından verilen teminatı satın almak amacı ile sigortayı yaptıran veya sigortalı olan şahsın ödediği ücretin adıdır. Sigorta primi her sigorta türüne göre farklı riziko şartları çerçevesinde belirlenir veya bu prim riziko şartlarına göre değişiklik gösterir. Sigorta primleri sigorta türleri dışında poliçede yer alan teminatlar ve şahsın özelliklerine, şahsın ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenden ötürü her sigorta acentesinin sunduğu farklı branştaki ve farklı içeriklerden oluşan sigorta hizmetlerinin primleri de değişkenlik gösterecektir. Sigortayı yaptıran şahsın belirlenen zaman zarfında yahut hayat boyu ritmik olarak değişkenlik gösteren prim ödemeleri de değişkenlik göstermektedir.

Sigorta primleri komisyonlar, risk primlerine ek genel giderler, sigorta acentesinin sigortayı yaparken karşılamak zorunda kaldığı tüm gider ve faaliyet kârını içerir. Sigorta primleri sigorta sözleşmesinin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü satın aldığınız sigorta hizmetinde bulunan tüm şartlar uygulansa dahi periyodik olarak belirlenen primleri ödememeniz durumunda sigorta sözleşmesi iptal olur ve sigorta satın alan şahıs bu nedenle, karşılaşabileceği olası risklere karşı sigorta sözleşmesi koruması altında bulunamaz. Sigorta primlerinin artmasına neden olan ilk ve de en önemli değişken sigorta sözleşmesi hazırlanırken verilen teminatlardır. Sigorta acenteleri tarafından hazırlanan hizmetlerin içeriğinin gösterdiği farklılık ile gelen teminatlar ile beraber bulunan ek teminatlar; sigorta priminin artmasına neden olur.

Sigorta primlerinin artmasına neden olan bir diğer madde ise sigorta sözleşmesinde yer aşan hasar talepleridir. Hasara uğradığınız ve bu hasarın tazminatı için talep ettiğiniz her an bir sonraki senenin sigorta primini artırmış olursunuz. Bu gibi değişkenler nedeni ile artan sigorta primlerinin ödenme gayesi ise yeniden sigortayı yaptıran şahısların karşılaşabileceği tehlikelere karşı güvence yaratmaktır. Örneğin zorunlu trafik sigortası yaptırmak sizi koruma altına alan bir uygulamadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu

Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Bilindiği üzere emekliliği olmayan 65 yaş üzerindeki yaşlılara devlet tarafından her 3 ...