Anasayfa / Genel / Sigorta Acenteleri Komisyon Oranları

Sigorta Acenteleri Komisyon Oranları

Sigorta acenteleri komisyon oranları 2017 yılında ne kadar sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. En güncel sigorta acenteleri komisyon oranları yazımızın devamında yer almaktadır. 

En yüksek komisyon oranı %30 ile yangın kazalarında bulunmaktadır. Yalnız ortalama komisyon oranlarına göz atıldığında, örneğin konut ve işyeri paketlerinde sigorta acentelerinin komisyon oranı %15-30 arasında değişiklik sergilemektedir. Sorumluluk sigortaları komisyon oranları ise %15-25 arasında gidip gelmektedir. Sigorta acenteleri ise en fazla %15 komisyon oranı ile kara araçları branşında kazanç elde etmektedirler. En fazla komisyon ise yangın ve doğal afetlerden alınmaktadır. Sağlık ve genel zararlar branşından da ortalama %15 komisyon alan acenteler, 3. çeyrekte bu iki branşın toplamından 200 milyon TL’nin üzerinde gelir sağlamış oldukları görülmektedirler.

Acentelerin hasar türlerine göre komisyon oranları ve gelirleri

Son zamanlarda sigorta acentelerinin komisyon oranları sık bir şekilde tartışılırken acenteler, en yüksek komisyonu %30’a varan bir oran ile yangın hasarından alıyor. Sigorta acentelerinin en fazla gelir elde ettiği diğer iki alan ise komisyon oranı %15 civarında olmasına rağmen yüksek prim getirisi sebebiyle, kara araçları ve kara araçları sorumluluk dallarıdır. Sigorta acentelerinin bu üç branştan elde ettikleri toplam gelir, üçüncü çeyreğin sonu itibarı ile 1 milyar TL’den fazladır.

Sigorta sektörü üçüncü çeyrekte hayat dışında 12.297.170 bin TL, hayat içinde ise 2.15.916 bin TL olmak kaydı ile toplam 14.313.86 bin TL prim üretiminde bulundu. Elde edilen bu üretimin 8.538.647 bin TL’si sigorta acentelerinden gelirken, sigorta acentelerin hayat ve hayat dışı olmak üzere prim üretimindeki payı toplamda %59.66 oldu.

Acentelerinin satıştan aldığı komisyon oranları ve gelirleri branşa ve sigorta şirketine göre farklı olabiliyor. Bu oran farklılığı aynı zamanda işin büyüklüğüne göre de gerçekleşebiliyor. Ortalama komisyon oranlarına bakıldığı zaman, örnek vermek gerekirse sorumluluk sigortalarında komisyon oranı %15 ile %25 arasında değişirken işyeri ve konut komisyon oranları ise %15 ile %30 arasında değişebiliyor. Peki sigorta acentelerinin branşlara göre elde ettiği gelirler ne kadar?

Kara araçları sorumluluk komisyon oranı %17 civarında iken acentelere en çok kazandıran branşlar arasında ikinci sırada ise ortalama %15 komisyon aldıkları kara araçları branşı var. Şirketler, en yüksek komisyonu ise doğal afetler ve yangından elde ediyor. Yangın ise %15 ile %30 arasında değişen komisyon oranına sahiptir.

Sizler için sigorta acenteleri komisyon oranlarını ele aldık. Sitemizde yer alan diğer konuları inceleyip daha fazla konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu

Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Bilindiği üzere emekliliği olmayan 65 yaş üzerindeki yaşlılara devlet tarafından her 3 ...