Anasayfa / Yatırım / Para Biriktirme Yolları

Para Biriktirme Yolları

Para biriktirmek hepimizin arzusu olsa da bunun o kadar kolay olmadığının bilincindeyiz. Genel anlamda bunun için çok fazla alternatifimizde olmuyor. Keza ay başı geldiğinde kazandığımız maaş ile giderlerimiz neredeyse aynı olduğundan kredi kartı ve kredi gibi yüksek faizli çözümlere başvuruyoruz. İşte bu aşamada para biriktirme yolları devreye giriyor.

  • Bütçe Belirleme

Para biriktirmenin yolu bütçeden geçer ve önceden bütçe değerlendirilmesi yapılmadan birikim yapılmaz. Bu bütçenin bir tarafı gelirleriniz, diğer tarafı ise giderlerinizden oluşuyor. Gelir kısmının aşağıda olduğu her an sizin için zarardır.

  • Gereksiz Harcamalar

Her gün dışarıdan yemek yemek, muhakkak bir cafeye oturup kahve içmek, sık sık dışarıya çıkmak bu gereksiz harcamalardan yalnızca birkaçı. Yalnızca her gün dışarıda kahve içmek yerine bunu evde yapmanız günlük ortalama 10 TL’lik bir tasarruf sağlar. Bir ay için 300 TL yalnızca kahveden kenarda durduğunda iyi bir para olarak düşünülebilir.

  • Alışveriş Limiti

İhtiyacınız olmayan isteklerinizi gereksinim olarak görmeniz için her yerde vitrinler var. Çok beğendiğiniz yeni sezon bir pantolonu hemen almak yerine bir ay sabretmeniz yarı fiyatına satın alabileceğiniz anlamına geliyor. Ortalama her ay bir giyim eşyasından 50-100 TL arasında birikim sağlayabilirsiniz.

  • Üyelikler

Hepimizin kullanmadığı site abonelikleri, dergi üyelikleri ve benzeri aktiviteler için özel abonmanlıkları bulunmaktadır. Bunlar yılda 5-6 kez kullanmamıza karşılık bize her ay düzenli fatura edilir. Tamamını kapatmak yıl baz alındığında ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

  • Gereksiz Kullanım

Yemeyeceğiniz bir yiyeceği, giymeyeceğiniz bir ürünü, kullanmayacağınız bir teknolojik aleti kesinlikle satın almayın. Işıkları açık bırakmamak ve evinizin yalıtımını tamamlamak ise size fatura bazında tasarruf sağlatarak gereksiz kullanımın önüne geçer.

  • Pahalı Harcamaları Kısıtlayın

Eğlenmek hepimizin hakkı olsa da ayda 5-6 kez dışarıda ciddi hesaplar ödemek her bütçeyi zorlar. Bu aşamada aylık maaşınızdan ödediğiniz hesap için kaç güç çalıştığınızı hesaplayın. Sizi dizginleyeceğine emin olabilirsiniz.

  • Her Gün Birikim Yapın ve Hayal Kurun

Kendinize 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık hedefler koyun. Örneğin tatile gitmek, festivale katılmak gibi sizi ödüllendirecek hedefler olsun. Bu hedefe ulaşabileceğiniz günü hayal ederek her gün kenarı mutlaka belirli bir miktar para atmayı ihmal etmeyin.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Borsa Tüyoları

Borsa Tüyoları

Borsada işlemde bulunan değerler üzerinde yatırım yapmak için bazı borsa tüyoları ile ...