Anasayfa / Yatırım / Otomatik Bes Nedir?

Otomatik Bes Nedir?

1 Ocak 2017 tarihinde Otomatik BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi ) uygulaması yürürlüğe girdi. Buna göre çalışanlar zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine katılacak. Bu durum bir çok kişi tarafından eleştirilse de devlet katkılarının yüksek olması, birikime teşvik etmesi ve cayılması durumunda ücretin kesiksiz ve hızlı biçimde çalışanlara iade edilmesi zararsız bir uygulama olmasını sağlıyor.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi 45 yaş altında bulunan çalışanların işverenleri tarafından zorunlu olarak yapılacak. Çalışanlarını BES’e geçirmeyen işverenlere ise 100 Lira idari para cezası uygulanacağı kararlaştırıldı.

Otomatik BES’den Nasıl Çıkılıyor?

Otomatik Bes çıkış için bu talebi içeren dilekçeyi işvereninize vermeniz gerekiyor. İşvereninizin ise bu dilekçeyi 1 Ocak’tan itibaren 2 ay içerisinde gerekli makamlara aktarması talep ediliyor. Herhangi bir kesinti yaşamamak adına zorunlu bes den ilk 2 ayda çıkmanız gerektiğini önemle vurgulayalım. Buna ilave olarak zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ara verebilmeniz de mümkün. Bu süreç içerisinde sizden ödeme kesilmezken istediğiniz zaman tekrardan sistemi aktif edebilmenize imkan sağlanuyor.

Otomatik BES’in Faydaları Neler?

Otomatik BES zorunlu olması sebebi ile finans dünyasında ciddi bir eleştiri aldı. Bu süreçte sistemin faydalarının anlatıldığı kaynak bulmak da oldukça güç. Ancak sistemi incelediğimizde çalışanlara fayda sağladığını da görüyoruz. Bunlardan ilki sisteme ilk girişiniz sırasında devletin sizlere 1000 TL destek sunması. Buna ilave olarak en az 10 yıllık birikiminiz sonrasında devletin %5’lik ilave katkısı da bulunuyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin özellikle para biriktirmekte zorlanan kişiler için faydalı olduğunu ve iyi bir şekilde araştırılmadan çıkılmasının yanlış bir hamle olduğunu vurgulayalım.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Borsa Tüyoları

Borsa Tüyoları

Borsada işlemde bulunan değerler üzerinde yatırım yapmak için bazı borsa tüyoları ile ...