Anasayfa / Krediler / Ön Onaylı Kredi Nedir?

Ön Onaylı Kredi Nedir?

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri için başvuru yaptığınızda bankalar sizleri bir değerlendirmeye alarak olumlu yahut olumsuz bir geri dönüş sağlayacaktır. Ön onaylı kredi veren bankalar, internet ve mobil bankacılık yoluyla oluşturduğunuz kredi taleplerini değerlendirmektedir. Kredi notunuza ulaşabilmekte ve daha önceki kredi işlemlerinizi başvuru sırasında verdiğiniz bilgileriniz ile birlikte görebilmektedirler. Eğer diğer bankalar ile olan kredi ödemeleriniz veya kredi kartı taksitlerinizde bir sorun görünmüyorsa ve aylık geliriniz de yeterli ise banka sizin için bir ‘’Ön Onaylı Kredi’’ oluşturmaktadır. Ancak merkez bankasının kara listesinde iseniz ön onaylı kredi tarafınıza verilmeyecektir.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ön onaylı kredi veren bankalar internet siteleri ve telefon bankacılığı ile bu hizmeti vermektedir. Hatta TC kimlik numarası, isim ve soy isim göndererek SMS yoluyla kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Kredi başvurunuz olumsuz dahi olsa bir geri dönüş sağlanmaktadır.

İnternet veya telefon bankacılığı ile yapmış olduğunuz ön onaylı kredi başvurusu onaylandığında en yakın şubeye giderek başvuru işlemi tamamlanmalıdır. Banka bu aşamada sizden aylık gelirinizi maaş bordronuz ile birlikte beyan etmenizi istemektedir. Gelirinizi yasal olarak kanıtlayabilmeniz çok önemlidir. Gelirini yasal şekilde kanıtlayamayanların kredi olanaklarından yararlanması ise imkansıza yakındır. Varsa ek gelirlerinizi bildirmenizin de faydası olacaktır. Kira gibi ek gelirlerinde kredi alımlarında çok faydası bulunmaktadır. Bankalar size ait kredi notunu göreceğinden ön onaydan sonra, eğer aksattığınız kredi kartı ödemeleriniz ve kredi borçlarınız var ise istediğiniz tutarı almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Kredi puanınız ne kadar iyi olursa arzu ettiğiniz kredi çeşidini kullanma ihtimaliniz bir o kadar artmaktadır. Konut kredisi için çıkan ön onay banka tarafından gönderilen bir ekspertizin konutu incelemesi ve konutun değerinin tespit etmesinden sonra tamamen onaylanmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Az Faizli Taşıt Kredisi

Az Faizli Taşıt Kredisi

Araba kredisi kullanırken faiz oranının düşük olması maliyeti azaltan çok önemli bir ...