Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Skoru

Kredi Skoru

Kredi skorunun belirlenmesinde tek yetkili Findeks’tir. Findeks tarafından belirlenen kredi puanı finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından kabul görmektedir. Kredi başvurularında bulunanların kredi notları incelenmekte ve finansal kaynak sağlanıp sağlanmamasına kredi notunun durumuna göre de karar verilmektedir. Kişilerin finansal feçmişleri ve borçlarını geri ödeme alışkanlarını belirlemek için kullanılan kredi puanı sayısal bir sistemdir. 0 ila 1900 arasında bir puanlama yapılmaktadır. Kredi notunun yüksek olması demek banka ve finansal kuruluşlara güve vermek demektir. Kredi notu yüksek olan biri dilediği bankadan çok kolay bir şekilde kredi çekme imkanını elde etmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi puanının düşmesinin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Ödenmeyen faturalar ya da taksitleri yatırılmayan kredi kartı borçları kredi skorunun da düşüşe sebebiyet vermektedir. Kredi notu neden düşer ya da kredi notumun düşmesini nasıl engellerim diye merak edenlerin en çok dikkat etmesi gereken konu borçlarını vaktinde ödemek olmalıdır. Günü geçen kredi veya kredi kartı borçları yüzünden kredi skorunda ciddi düşüşler yaşanabilmektedir. Findeks’in kredi notunuzu belirlemesindeki amacının geri ödeme alışkanlığınızı tespit etmek olduğunu unutmamalısınız. Kredi notunun yüksek kalmasını ya da daha iyi seviyelere çıkmasını arzu edenler geri ödemelerini hep tam zamanında gerçekleştirmelidirler. Vaktinde ödeyeceğiniz her borcun size artık puan olarak geri döneceğini unutmamalısınız.

Kredi Notu Kaç olmalı?

Bankalardan kredi alınabilmesi için kredi notunun kaç olması gerektiği çok merak edilmektedir. Sizde kredi notu kaç olmalı konusunda bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumaya devam etmelisiniz.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi kredi notu 1 ve 1900 arası sayısal bir rakamdır. 1 ve 699 arası gruba girenler en riskli kişiler olarak değerlendirilmektedir. En riskli kategorisinde bulunanların bankalardan kredi kullanma olasılığı yok denecek kadar azdır.

700 ile 1099 arasında puana sahip olanlarsa orta riskli grubuna girmektedir.

1100 ile 1499 arası ise az riskli grup olarak belirlenmiştir.

1500 ve 1699 puan arasına girenler ise iyi olarak tanımlanmaktadır.

1700 ve 1900 arasında kredi puanına sahip olanlarsa çok iyi grubuna girmekte ve bu kişiler genellikle diledikleri her bankadan çok rahat bir şekilde kredi temin edebilmektedirler.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Bazı dönemlerde ekonomik olarak zora girenler bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanarak ...