Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Puanını Öğrenme

Kredi Puanını Öğrenme

Kredi talebi ile gelenlerin bu isteklerini olumlu ya da olumsuz yanıtlamak için bankaların baktığı kriterlerden biriside kredi notudur. Finansal kurumlar ve real sektörde kredi puanına önem vermektedir. Çünkü kredi notu kişinin finansal karnesi demektir. Findeks kredi puanı konusunda tek yetkilidir. Kredi puanını belirli kriterlere dayanarak hesaplamaktadır. Kişinin o zamana kadar ki tüm kredi hesaplarının geçmişi, kullandığı krediler ve kredi kartları ödemelerine kadar çok sayıda konu mercek altına alınıp değerlendirildikten sonra kredi notu belirlenmektedir. Findeks tarafından belirlenen kredi puanı ise herkes tarafından kabul görmektedir. Bankacılık sisteminde kişi tarafından gerçekleştirilen tüm ödemeler bir nevi kişinin geri ödeme alışkanlığını ortaya koyan istatistiklerdir. Findeks bu tabloyu analiz ederek kredi kullanmak isteyen insanların aldıkları parayı geri ödeyip ödemeyecekleri hakkında bir referans raporu hazırlıyor diyebiliriz. Hazırlanan bu rapor doğrultusunda bireylerin kredi talepleri değerlendirilmektedir. Kredi notu düşük olan biri kredi çekmekte zorlanırken kredi puanı yüksek biri kredi çekmekle kalmayıp çok daha uygun faiz oranları ile bunu gerçekleştirebilmektedir. Findeks kredi puanının bilinmesi not ortalamasının korunması ve arttırlması adına önemlidir. Sizde Findeks kredi notunuzu bilirseniz ona göre adımlar atma şansını yakalayabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenebilmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu’na ödeyeceğiniz az bir ücret karşılığında kredi notunuzu hemen öğrenmeniz mümkün. Findeks aracılığı ile kredi puanını öğrenmek isteyenlerin ilk olarak siteye üye olmaları gerekmektedir. Üye olunmasının ardından dilediğiniz an sizde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi puanını öğrenmenin bir başka yolu ise bankalardır. Pek çok banka kredi notu sorgulama hizmetini müşterilerine sağlamaktadır. Tercih ettiğiniz banka sayesinde sizde kredi puanınız hakkında bilgiler edinebilirsiniz. İlk olarak bunu şubeden rica edebilir veya kredi kullanmak için başvuru gerçekleştirdiğinizde kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanarak kredi notunu öğrenmek isteyenler ise konuyla ilgili menüye giriş yaparak yine belirli bir ücret karşılığında kredi puanlarının ne durumda olduğunu öğrenebilmektedirler.

Sorgulama neticesinde kredi notunuz düşük çıkarsa sizde Findeks kredi puanınızı arttırmak adına tedbirler alabilirsiniz. Kredi notunuz yüksek ise bulunduğunuz seviyeyi korumak için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinmeli ve kredi notunuzun yüksek kalması için elinizden geleni yapmalısınız. Findeks kredi notunuz yüksek olduğunda banka faiz oranlarının bile size özel düşebileceğinizi unutmamalısınız. Krediye gereksinim duyduğunuzda bu fırsatı kullanabilmek için kredi notunuzu korumalı ve bankaların gözünde güvenilir biri olarak kalmayı sürdürmelisiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Bazı dönemlerde ekonomik olarak zora girenler bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanarak ...