Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Ülkemizde son yıllarda birçok finansal konuda kredi notu baz alınmaktadır. Ancak pek çok insan daha önce kredi notu konusuna aşina olmadığı için kredi başvurularında hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Sizde kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda kredi notunuzun düşük olduğu gerekçesiyle talebiniz reddedildiğinde şaşkınlık yaşadıysanız kredi notuyla ilgili bilgi edinmenizin zamanı gelmiş demektir. Peki kredi notu nedir ve kredi notu nasıl yükseltilir? İşte cevabı.

Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı olarak da adlandırılan kredi notu, kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkilerinde meydana gelen her çeşit mali dengelere dayanan ve bu mali işlemlerin analiz edilmesi sonucu ortaya çıkarılan bir sayısal sonuçtur. Bireyler, finans ve reel sektör kredi notunu referans olarak kullanmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce mali durumlarını incelemekte kredi puanını referans almakta ve geri ödememe risklerini hesaplamak için de bu notu kullanmaktadırlar. Müşterilerinin potansiyel risk durumunu kredi notlarına dayanan raporları inceleyerek belirleyen bankalar, bu analiz sonucu kredi başvurularını olumlu ya da olumsuz olarak cevaplandırmaktadırlar. Başvuran kişinin kefil gösterme, ipotek yaptırma ya da temin gösterme gibi başka bir seçeneği yoksa verilen cevap genellikle olumsuz olmaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu en çok etkileyen faktörlerin başında kişilerin kredi borçlarını ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadıkları gelmektedir. Ayrıca kredi başvurusunda bulunan kişinin mevcut hesap ve borç durumu da kredi talebinin kabul edilmesi üzerinde etkili olmaktadır. Kredi kullanım yoğunluğu, yeni kredi açılışları ve kredi limitinin %30’unu aşmamış olması da kredi notunun tespitinde belirleyici olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Çekmiş olduğunuz bir krediyi düzenli olarak ödemeniz, kredi kartı borcunuzu öderken son ödeme tarihini hiç geçirmemiş olmanız, mevcut hesaplarınızın ve borç durumunuzun orantılı olmasına hassasiyet göstermeniz ve üzerinize kayıtlı olan faturaların ödemesini aksatmamanız halinde kredi puanınızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz. Kredi notunu ne etkiler konusunda özenli olmanız kredi puanınızın hızlı bir yükselişe geçmesini sağlayacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Bazı dönemlerde ekonomik olarak zora girenler bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanarak ...