Anasayfa / Krediler / Konut Kredisi / Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerin başında bankalardan konut kredisi almak gelmektedir. Sizde hayalinizdeki eve kira ödermiş gibi sahip olmak istiyorsanız bankaların sunmuş olduğu konut kredisi ürünlerini inceleyebilir ve en uygun olanını seçerek hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Konut Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hiç şüphe yok ki günümüzde ev sahibi olabilmek için en çok başvurulan finans kaynaklarından biri konut kredileridir. Ülkemizde bulunan bankalar birbirinden farklı özelliklere sahip konut kredisi ürünlerini müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Bu konut kredisi ürünleri farklı faiz oranları ve avantajlara sahip olabildiğinden ev kredisi çekmeyi düşünenlerin son derece ince eleyip sık dokuması gerekmektedir. Peki konut kredisi alırken en çok dikkat edilmesi gereken husus nedir? İşte cevabı:

Diğer tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi konut kredisi alınmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken konuların başında faiz oranları yer almaktadır. Genellikle bankaların sunmuş olduğu konut kredisi ürünlerinin faiz oranları birbirine yakın bir aralıkta seyretmektedir. Ancak bu faiz oranlarındaki en küçük bir oynamanın bile toplam ödemeye oldukça büyük bir şekilde yansıyacağı unutulmamalıdır. Zira konut kredisi ürünleri son derece yüksek meblağlarla çekilen kredi ürünleridir. Ev kredisi çekmeyi düşünüyorsanız bankaların konut kredisi ürünlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek en düşük faizli olanı tercih etmelisiniz.

Tabii ki konut kredisi başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken faktörler kredi faizi ile sınırlı kalmamaktadır. Kredinin vadesi ve dosya masrafları da neredeyse kredi faizi kadar önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi konut kredisi ürünleri yüksek tutarlı olduğundan dosya masrafları da ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Dosya masrafının yanı sıra ekspertiz raporu için ödenecek ücret ile bankanın talep edeceği çeşitli sigortalar nedeniyle ummadığınız masraflarla karşılaşmanız söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle dosya masrafı kredi faizinden sonra dikkate alacağınız ikinci husus olmalıdır.

Çekeceğiniz kredinin aylık geliriniz ile orantılı olması da sizin maddi sıkıntıya girmenize engel olacak bir husustur. Gelirinizi aşacak biçimde ev kredisi çekmeniz halinde krediyi ödeyemeyebilir ve hiç istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Online Kredi Başvurusu

İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

İçindekiler Online Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli Bir Seçenek Mi?İnternet Üzerinden Online Kredi ...