Anasayfa / Kredi Notu / KKB Negatif Kredi Kaydı Nasıl Düzeltilir?

KKB Negatif Kredi Kaydı Nasıl Düzeltilir?

Bankalar son yıllarda kredi başvurusu yapan kişilerin finansal işlemleri konusunda bilgi sahibi olmak amacıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan verilerle oluşturulan kredi notundan yararlanmaya başlamışlardır. Kredi skoru ya da kredi puanı olarak da adlandırılan kredi notu, KKB tarafından bankaların erişimine sunulan ortak bir veri tabanı sağlamaktadır. Bu sisteme gerek bankalar, gerekse borsa aracı kurumlarının yanı sıra faktöring ve finans kurumları ile BDDK tarafından kabul edilen üye şirketler ile tüketici firmaları da giriş yaparak kişilerin kredi notunu sorgulayabilmektedir. Bu yazımızda KKB negatif kredi kaydı nasıl düzeltilir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Negatif Kredi Puanı Nasıl Oluşur?

Eğer bankalardan daha önce kredi çekmişseniz ya da kredi kartı sahibi iseniz ve kullanmış olduğunuz bu kredi ürünleriyle ilgili düşük bir ödeme performansı sergiliyorsanız KKB kredi kaydınız negatif olarak belirlenecektir. Düşük ödeme performansından kastımız borçlarınızı son ödeme tarihinden sonra ödemeniz veya borcun tamamını ödememenizdir. Bu tür ödeme sorunları yaşamanız halinde kredi puanınız negatif yönde seyredeceğinden kredi ve kredi kartı başvurusu yapmanız halinde olumlu yanıt almanız neredeyse imkansız olacaktır. Şimdi KKB negatif kredi kaydı nasıl düzeltilir sorusunun cevabını verelim.

KKB Negatif Kredi Kaydı Düzeltme

Negatif olan kredi kaydınızın düzelmesini istiyorsanız öncelikle mevcut kredi borcunuzu gününü hiç geçirmeden ödemeye gayret göstermelisiniz. Eğer kredi borcunuz yoksa ancak kredi kartı kullanıcısı iseniz kredi kartınızın sadece asgari tutarını değil dönem borcunun tamamını son ödeme tarihini geçirmeden mutlaka yatırmalısınız. Ayrıca kredi kartınızın tüm limitini harcamamaya, içerisinde kullanılabilir bir miktar bırakmaya da dikkat etmelisiniz. Bankalara olan borçlarınızın tamamını ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak bu sayede negatif olan kaydınız pozitife dönecektir. Kredi ürünü kullanmayı düşündüğünüz bankada hesap açtırmanız ve hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzun yükselmesi için faydalı olacaktır.

Daha önce ödenmemiş borçlardan dolayı hakkınızda yasal ve idari bir takip başlatılmış ise yukarıda belirttiğimiz adımları izlemeniz maalesef netice vermeyecektir. Bunun için kayıt başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

x

Kredi Defteri

Kredi Notu Düşük Olanlar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Bazı dönemlerde ekonomik olarak zora girenler bankaların sunduğu çeşitli kredi imkanlarından yararlanarak ...