VakıfBank Çeyiz Hesabı Özellikleri

VakıfBank Çeyiz Hesabı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gençler için uygulamaya koyduğu devlet destekli evlilik kredisi evlenmeyi düşünen kişiler için son derece cazip bir fırsattır. Pek çok banka müşterilerine çeyiz hesabı açma imkanı sunmaktadır. VakıfBank da bu bankalardan biridir. Sizde birikimlerinizi değerlendirmek ve 6.274,32 TL’ye varan devlet katkısından yararlanmak için VakıfBank çeyiz hesabı açtırmayı düşünebilirsiniz. Bu hesaba dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kimler VakıfBank Çeyiz Hesabı Açtırabilir?

VakıfBank çeyiz hesabı açtırabilmek için T.C. vatandaşı gerçek kişi olmak veya mavi kart sahibi olmak gerekmektedir. 18 yaşından büyük kişilerin bu hesabı açtırabilmeleri için daha önce hiç evlilik yapmamış olmaları ve en fazla 24 yaşlarını doldurmamış olmaları şarttır. 18 yaşından küçük bireyler içinse ancak velileri ya da vasileri VakıfBank çeyiz hesabı açtırabilmektedir. Çiftler ayrı ayrı hesap açtırarak devlet katkısından faydalanabilmektedir. Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılabilen bir hesap değildir. Bir kişinin birden fazla çeyiz hesabı açtırması ya da açtırdığı hesabı bankalar arası taşıması söz konusu değildir. VakıfBank ya da başka bankalardan birden fazla hesap açılırsa bu hesaplar birleştirilememektedir. Çeyiz hesabının en az 3 yıl vade ile ve TL cinsinden açılması zorunludur.

Devlet Katkısına Hak Kazanabilmek İçin Sağlanması Gereken Koşullar Nelerdir?

VakıfBank çeyiz hesabı açtıran bir kişinin devlet katkısına hak kazanabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bunlardan ilki evlilik tarihinden önce en az 3 yıl süresince çeyiz hesabına düzenli bir şekilde ödeme yapmasıdır. Kişi 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapmalıdır. Ayrıca Çekim Hakkı ve Düzenli Ödemenin Aksatılmamasına Dair Yönetmeliğin 5. Maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkralarında yer alan şartlardan herhangi birini ihlal etmemelidir. Evlendikten sonra 6 ay içinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile VakıfBank’a müracaat etmesi gerekmektedir. Bu koşulların tamamının yerine getirilmesi durumunda devlet desteğine hak kazanılmaktadır.

Bir Dönem İçinde Çeyiz Hesabından En Fazla Kaç Defa Para Çekilebilir?

Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla iki kez para çekilmesi mümkün olmaktadır. Eğer çekim hakkı kullanılırsa çeyiz hesabında kalan bakiyenin, hesap açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması şarttır.

2018 Yılı İçin Geçerli Olan Devlet Katkısı Oran ve Tutarları Ne Kadardır?

VakıfBank çeyiz hesabı için devlet katkısı hesaplanırken evlilik tarihinde bu hesapta bulunan birikim tutarı esas alınmaktadır. Birikim süresi 36 aydan daha az ise devlet katkısı ödenmemektedir. 36-47 arasındaki birikimler içinse birikim tutarı %10 ile çarpılmakta olup ödenecek tutar 5.019,45 TL’den fazla olamamaktadır. 48-59 ay arasındaki birikimler ise %15 ile çarpılmakta ve ödenecek tutar 5.646,89 TL’yi aşamamaktadır. 60 ay üzerinde bulunan birikim tutarları %20 ile çarpılmakta ve ödenecek maksimum tutar 6.274,32 TL olmaktadır. VakıfBank çeyiz hesabındaki birikimler için devlet katkısı ödemesi yapılması veya devlet katkısı hakkının kaybedilmesi halinde bu hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkarılmakta ve kişinin talimatı olmadığı sürece devlet katkısı olmaksızın açık tutulmaktadır. Devlet katkısı için ödenecek minimum ve maksimum tutarlar her sene başında yeniden değerleme artış oranında artmaktadır.

Eğer evlenmeyi düşünüyorsanız ve evlilik aşamasında maddi sıkıntılar çekmek istemiyorsanız sizde geleceğinize yatırım yapabilir ve devlet katkısı çeyiz hesabından faydalanmayı düşünebilirsiniz. VakıfBank çeyiz hesabı herhangi bir hesap işletim ücreti talep edilmeyen bir hesaptır. Birikimlerinizi değerlendirmek ve hayatınız için olumlu bir adım atmak için daha fazla zaman kaybetmeyin!

About Author

Leave A Reply