Spot Kredi Nedir?

Kişilerin faaliyet gösterdiği alanlara göre bankalar değişik kredi ürünleri tahsis edebilmektedir. Bireysel kredilerin yanı sıra ticaretle uğraşanlara, girişimcilere ve KOBİ’lere spot kredi gibi kredi ürünleriyle finansman desteği sağlanmaktadır. Bu yazımızda spot kredi nedir sorusunu cevaplamaya ve spot kredi ile rotatif kredi arasındaki farkın ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Spot kredi, bankaların doğrudan ticari faaliyette bulunan kişilere tahsis etmiş olduğu kısa vadeli bir kredi ürünüdür. Bu kredinin en önemli özelliği faizinin, anaparasının, komisyon ve vergi ödemelerinin belirlenen vadenin sonunda ödenmesine imkan sağlamasıdır. Spot kredilerin vade oranı bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte maksimum vade süresi genel olarak 360 gündür. Spot kredilerin vadesinden önce kapatılması söz konusu değildir. Bu kredi ürününde piyasa şartları ne olursa olsun faiz oranları değişiklik göstermemektedir.

Spot Kredi İle Rotatif Kredi Arasındaki Fark Nedir?

Rotatif krediler de ticari müşterilere tahsis edilen kısa vadeli krediler olmakla birlikte bankalar rotatif kredilerin faiz oranlarını piyasa koşullarına göre şekillendirebilmektedir. Bunun yanı sıra rotatif kredileri vadesinden önce kapatmakta mümkündür. Ayrıca vadeler 3 ay süre ile gelmektedir. Spot kredi ile rotatif kredi arasındaki farkı faiz oranlarının değişim göstermesi, vade süresi ve vadesinden önce kredi kapatmanın mümkün olması olarak açıklayabiliriz.

Spot Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Spot kredi kullanabilmenin ilk şartı başvuru sahibinin ticari faaliyette bulunuyor olmasıdır. Bankalar başvuru sahiplerinden vergi levhasını ya da ticari faaliyetini gösteren belge talep etmektedirler. Diğer tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi spot kredide de kredi notunun yüksek olması büyük önem taşımaktadır. İstihbaratında risk bulunan kişilerin spot kredi kullanması neredeyse olanaksızdır.

Spot Kredi Veren Bankalar

Birçok banka ticari müşterileri için spot kredi kullanma şansı sunmaktadır. Spot kredi veren bankalar arasında Akbank, VakıfBank, İş Bankası, DenizBank, TEB, QNB Finansbank ve Ziraat Bankası öne çıkmaktadır.

Spot Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başta ticari faaliyette bulunduğunuzu gösteren bir belge olmak üzere spot kredi veren bankaların talep etmiş olduğu belgeleri hazırlayarak bu bankaların şubelerine spot kredi başvurusu yapmanız mümkündür. Başvuru sonucunuzun olumlu olması halinde bankanın belirleyeceği limit çerçevesinde kredinizi kullanabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply