Sigortasız Kredi Çekilir Mi?

Ülkemiz yasaları gereği çalışan herkesin sigortalı olması gerekmektedir. Ancak bir çok iş yeri maalesef sigortasız işçi çalıştırmaktadır. Hem işsiz sayısının yüksek olması hem de küçük işletmelerin sigortasız işçi çalıştırması sebebi ile en çok merak edilen konuların başında sigortasız kredi çekmek gelmektedir.

Sigortası Olmayan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Sigortası olmayan kişiler için bankaların kredi çekemez şeklinde kesin bir hükmü yoktur. Ancak sigortasız olmak çalışmamak anlamına geldiği için bankalar kredi ödemelerinin yapılamayacağını düşünerek çok büyük oranda red vermektedir.

Sigortasız konut kredisi çekmek neredeyse imkansıza yakındır. Bilindiği üzere konut kredileri oldukça uzun vadelerde olabilmektedir. Sigortasız kişilere konut kredisi verilmemesinin en temel sebebi hayat sigortalarının kredi borcu ile yükümlü kişinin ölümü durumunda borcunu ödemesidir. Bankalar sigortasız kişilerin ölümü sonrasında kredi ödemelerini temin edemeyeceklerini bildikleri için konut kredisi vermeye yanaşmamaktadır.

Sigortasız ihtiyaç kredisi çekmek ise konut kredisi çekmeye göre daha kolaydır. İhtiyaç kredileri maksimum 48 ay olarak verildiği için bankalar da risk alınabilir bir süre olarak görmektedir. Ancak sigortası olmayan kişilerin ihtiyaç kredi çekme ihtimali de sigortası olanlara göre çok düşüktür.

Sigortasız kredi çekebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bir kaç durum vardır. Bunu daha önce ev hanımları kredi çekebilir mi  yazımızda oldukça detaylı işlemiştik. Kısaca anlatmamız gerekirse kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız, kira geliri / vadeli mevduat geliri gibi ekstra gelirlerinizi bankaya belgelemeniz ihtiyaç kredi alma şansınızı arttıracaktır.

Sigortasız ihtiyaç kredisi çeken kişi ölürse borcu kim öder?

Sigortasız ihtiyaç kredisi kullanan kişinin vefatı durumunda borcu kişinin mirasçıları ödemek zorundadır. Bu borcu ödememek adına yapılabilecek yasal işlem ise ” reddi miras ” dır. Ancak unutulmaması gerekir ki reddi miras yaptığınızda ölen kişiden gelen her türlü maddi imkanlardan faydalanamazsınız. Zararlı çıkmamak adına miras reddi borçların gelir kaynaklarından daha büyük olması durumunda kullanılmalıdır.

About Author

Leave A Reply