Rotatif Kredi Nedir?

Bankalar müşterilerinin çeşitli nakit ihtiyaçları için değişik özelliklere sahip kredi ürünleri sunmaktadır. Krediler spot kredi, rotatif kredi ya da dövize endeksli olarak ayrılmaktadır. Bu yazımızda rotatif kredi nedir sorusunun cevabını ve rotatif kredi ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

Rotatif kredi bankaların ticari müşterilerine tahsis ettiği bir kredi ürünüdür. Ticari müşterilerin nakit ihtiyaçları bireysel müşterilere oranla oldukça farklılık göstermektedir. Bu nedenle de ticari müşterilere daha farklı içeriklere ve özelliklere sahip kredi ürünleri sunulmaktadır. Rotatif kredi de bu kredi ürünleri arasında yer almaktadır. Peki rotatif kredi nedir? İşte cevabı:

Rotatif kredi bankaların ticari müşterilerine vermiş olduğu, anlık oluşan ihtiyaçlar için ve vadesi bir yıldan az olarak tahsis edilen bir kredi ürünüdür. Rotatif kredinin diğer kredilerden farkı anapara ödemesi için herhangi bir vaktin olmamasıdır. Rotatif kredinin en önemli özelliği vadesinin bir yılı aşamamasıdır. Bankalar genellikle rotatif kredilerin faiz oranlarını yüksek tutmakta ve kredinin ne zaman kapanacağı belli olmadığından faizi günlük olarak hesaplamaktadır.

Rotatif kredi bilhassa bankalar ve şirketler için önem taşıyan bir kredi ürünüdür. Bankalar açısından önemi yüksek faize sahip olmasıyken, şirketler açısından ise anlık ihtiyaçların kolaylıkla giderilmesi bağlamında önem taşımaktadır.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Rotatif kredi kullanmak için şirket yetkilisinin bankaya gitmesi veya talimat gönderilmesi gerekmektedir. En hızlı rotatif kredi kullanım şekli talimatın yazılarak bankaya gönderilmesidir. Bu sayede banka işlemleri yaparak krediyi şirket hesabına yatıracaktır.

Maksimum vade süresi 12 ay olan rotatif kredilerde mart, haziran, eylül ve aralık ayları olmak üzere yılda 4 defa faiz ödemesi yapılmaktadır. Rotatif kredilerin dönem içinde istenilen zamanda kullanılması ve kapatılması mümkündür.

Rotatif kredilerde faiz ödemelerinin dönemlerinde yapılması büyük önem taşımaktadır. Faizler dönemlik olarak değişmektedir.

About Author

Leave A Reply