Otomatik BES Çıkma Yöntemi

Otomatik BES sisteminin 2016 yılında yürürlüğe alınan kanunla beraber çalışanlarda zorunlu kılınması ilk etapta tepkilere sebep oldu. Günümüzde 45 yaşın altındaki tüm çalışanların 1 Ocak 2017 itibariyle, devlet kadrolarındaki memurların ise Nisan 2017 itibariyle otomatik BES dahiline girmesi öngörülüyordu. İlk kayıtlar başarılı bir biçimde aktarıldı ve bu süreçte çalışanların maaşlarından toplamda 100 TL’lik bir kesinti yaşanacak.

Bu kesinti BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi olarak adlandırılan havuza aktarılarak kişinin düzenli bir birikim yapması sağlanacak. Birikim yapma alışkanlıklarında dünya ortalamasının altında olduğumuz için tüm çalışanların otomatik olarak katılacağı sistemi istemeyen çalışanların sayısı ise bir hayli fazla. Oysa %25 gibi büyük bir oranda devlet katkısıyla uzun vadede başarılı bir para biriktirme işlemi mümkün görünüyor. Peki ya otomatik BES çıkma yöntemi var mı? Ya da katılmak istemeyenler ne yapmalı?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Zorunlu BES otomatik olarak tüm çalışanların dahil olmasıyla bazı soru işaretlerini akıllara getirdi. Otomatik BES çıkma işlemi mümkün mü bunların ilki olarak değerlendirilebilir. Bu aşamada aslında kanunun yanlış anlaşıldığını söylemeliyiz. Zorunlu ya da otomatik tanımlarının sisteme giriş için olduğunu, dileyen çalışanların ise 4A ve 4C kapsamındaki sigortalarına istinaden sistemden çıkabilecekleri belirtiliyor.

Bunun için ilk kesintiyle beraber yani 1 Ocak 2017 ve sonrasında BES iptali için başvuru yapmanız gerekiyor. Sonrasında ilgili süreç ilişiğinizin kesilmesiyle sonuçlanacak. Böylelikle maaşınızdan birikim hesabınıza her ay 100 TL aktarılmayacak. Fakat bu işlemin püf noktası ilk 2 ay için geçerli olmasıdır. Eğer 2017 Mart ayı içerisinde otomatik BES çıkmak istiyorum derseniz bu mümkün olmayacak.

Zorunlu BES Avantajlı Mı?

Zorunlu BES otomatik katılım ile daha ilgi çekici bir hal aldı. Herkesin daha detaylı bilgi sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Avantajları arasında tabi ki %25 devlet katkısı ciddi bir rakama tekabül ediyor. Her ay 100 TL’lik bir birikimde 25 TL devlet katkısı olarak geçecek. Yani her ay 25 TL tamamıyla devlet tarafından sizin adınıza para yatırılacak. Bunun tamamına erişebilmek için sisteme 10 yıl boyunca düzenli olarak kesinti bırakmak durumunda olduğunuzu unutmayın.

About Author

Leave A Reply