Kredi Skorum Kaç?

Kredi puanı bankaların en çok önem verdiği kriterlerden birisidir. Özellikle kredi kullanılmak istenildiğinde bankalar başvuru sahibinin ilk olarak kredi notunu inceleme altına almaktadırlar. Kredi notu düşük olan birinin bankalardan kredi alma ihtimali azalmaktadır. Kredi skoru yüksek olanlar ise bankalardan istedikleri krediyi çok daha rahat bir şekilde alabilmektedirler. İhtiyaç kredisinden taşıt kredisi kadar pek çok kredi türünden yararlanabilmeniz için en önemli koşullardan birisi şüphesiz kredi notunuzdur. Bankaya kredi başvurusu için gitmeyi planlayan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında ise kredi skorunun ne durumda olduğu gelmektedir. Kredi skorum kaç diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazladır diyebiliriz.  Sizde kredisi notunuzun ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanız yeterli.

Kredi Puanım Kaç

Banka kredi notunu öğrenmek isteyenler bunu kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. TC ile kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Findeks’in sitesine giriş yaparak kolaylıkla kredi puanınızı mercek altına alabilirsiniz. TC numaranızı kullanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz çok fazla vaktinizi almayacaktır. Dilerseniz kredi notunuzu SMS yolu ile de öğrenebilirsiniz. 4552’ye vergi kimlik ya da TC kimlik numaranızın son 4 rakamını göndermeniz halinde kredi puanımızın hangi seviyede olduğunu hızlı şekilde öğrenmeniz mümkün.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Sorgulama sonucunda kredi puanınızın düşük olduğunuzu görürseniz moralinizi bozmadan sizde gerekli adımlar atarak kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.  Kredi puanınızı belirleme konusunda tek yetkili Findeks’tir. Findeks’in kredi skorunu hangi kriterlere bakarak belirlediğini dikkate alırsanız sizde gerekli adımları atarak kredi puanınızın yükselişe geçmesini sağlayabilirsiniz.  Kredi kartı ödemelerinizden bankalardan kullandığınız kredilerin geri ödemelerine kadar pek çok konu Findeks tarafından incelenmektedir. Borçlarınızı vaktinde ödemeniz halinde Findeks bu durumu olumlu karşılayacak ve kredi notunuzu yükselişe geçirecektir. Kredi notu düşük olanlar faturalarını bankalardan otomatik ödeme talimatı vererek ödemeleri halinde yine kredi puanlarında artış sağlayabilmektedirler.  Çoğu zaman çok küçük miktarlar olduğu için gözden kaçan kredi kartı ödemelerine de dikkat etmek gerekmektedir. 10 TL gibi küçük rakamlar önemsenmediğinden dolayı genellikle vaktinde ödenmemektedir. Findeks ödenen paranın miktarından ziyade borcun zamanında ödenip ödenmediğini incelemektedir. Kredi notunun amacı kişinin borçlarını geri ödeme alışkanlığının ne durumda olduğunu tespit etmek içindir. Bu nedenle en küçük miktardaki borçları bile zamanında ödemeli ve kredi notunuzu daha hızlı bir şekilde artmasını sağlamalısınız.

About Author

Leave A Reply