Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

0

Banka kredileri nakit ihtiyacı duyan kişilerin en çok rağbet ettiği finansal araçlar olarak dikkat çekmektedir. Son yıllarda kişilerin geri ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek isteyen bankalar, kredi notuna büyük önem verir gale gelmiştir. Durum böyle olunca kredi çekmek isteyen kişiler bireysel kredi notu kaç olmalı ya da kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim gibi sorulara yanıt aramaya başlamıştır. Kredi notu düşük olan kişiler ise kredi notum kaç ayda yükseltilir ve Findeks kredi notu yükseltmek için neler yapılabilir gibi soruların cevabını merak etmektedir. Bu yazımızda tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Bireysel kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabına geçmeden önce kredi notunun ne olduğu ve hangi kriterlere bakılarak belirlendiği üzerinde kısaca duralım. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişi ve kuruluşların bankalar ve finansal kuruluşlarla yapmış olduğu işlemler hakkında tutulan kayıtlar baz alınarak oluşturulan nota kredi notu adı verilmektedir. Kredi skoru ve kredi puanı olarak da bilinen kredi notu bankaların bilgisine sunulmaktadır. Günümüzde kredi notuna göre kredi veren bankalar da bu verileri inceleyerek kredi başvurusu yapan kişinin önceki kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyip ödemediği hakkında bilgi sahibi olmakta ve kişinin risk durumu hakkında değerlendirme yapmaktadır.

Findeks, kredi puan tablosunu yani kredi notunu 0 ila 1900 puan arasında derecelendirmektedir. Kişinin kredi notu yüksekse kredi alması kolaylaşırken, kredi notu düşük olduğunda ise zorlaşmaktadır. Tabii ki kredi başvurusunda önemli olan tek kriter kredi notu değildir. Kredi notunun yanı sıra başvuru sahibinin aylık gelir durumu, iş yerinde çalışmış olduğu süre, öğrenim durumu, mesleği yaşı ve sahip olduğu taşınmazlar da önem taşımaktadır.

Findeks Kredi Notunuzu Bilmenin Yararları

Kişilerin kredi geçmişleri kadar geçmiş dönemde çalışmış oldukları bankalar da kredi puanının belirlenmesinde önem arz etmektedir. Zira sadece başvuru yapılan banka ile olan kredi geçmişi değil daha önce işlem yapılan tüm bankalarla ilgili değerlendirme yapılmaktadır. Kişinin kart borçlarını ödeme düzeni, toplam kredi kartı borcu, gecikmiş ödemesinin ya da banka da hesabının olup olmadığı, çek ve senet ödemeleri ile batan kredisinin bulunup bulunmadığı da kredi notu belirlenirken hesaba katılmaktadır.

Kredi notunun ne olduğu konusundaki açıklamalarımızdan sonra şimdi de bireysel kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabına geçebiliriz.

Bireysel Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notuna göre kredi hesaplaması yapılacağını düşünen ve kredi notunun düşük olmasından endişe eden pek çok kişi kredi alabilmek için bireysel kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu sorunun cevabını verebilmek için Findeks’in nasıl puanlama yaptığı üzerinde duralım. Findeks, yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi notunu 0 ila 1900 arasında değişen bir puan aralığında derecelendirmektedir. Kişinin kredi notu 0 ila 900 arasında yer alıyorsa en riskli grupta kabul edilmekte ve kredi çekmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kredi puanı 901 ila 1150 arasında ise yine riskli olarak görülmekle birlikte başka bazı kriterleri karşılaması halinde kredi çekmesi ihtimali bulunmaktadır. Kredi notu 1151 ile 1500 arasında olan kişiler düzenli bir gelire sahip olduklarını belgelemeleri halinde rahatlıkla kredi çekebilmektedir. 1501 ile 1900 arasında puana sahip olan kişiler ise en az riskli grupta kabul edildiklerinden son derece kolay bir şekilde kredi çekebilmektedirler. Kolay bir şekilde kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı 2017 yılında da cevabı değişmeyen bir sorudur. Bu sorunun cevabını 1151 ile 1900 arasında şeklinde verebiliriz.

Kredi çekmek istediğinizde kredi notununuz düşük olduğu gerekçesiyle olumsuz yanıt aldıysanız ve Findeks kredi notu yükseltmek için ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız aradığınız cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Yükseltme

Findeks kredi notu yükseltmek için yapılabilecek en etkili şeylerden biri bankalara olan özellikle de gecikmiş durumda bulunan borçların ödenmesidir. Bu ödemelerinizi yaptıktan sonra kredi kartı gibi borçlarınızın ödemelerini son ödeme gününü geçirmeden yapmaya devam etmelisiniz. Bu tür borçları düzenli yaptığınızda 1 ay sonra kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Ayrıca çeşitli faturalar için otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzun yükselmesi için etkili bir yöntemdir.

Kredi Notum Kaç Ayda Yükseltilir?

Kredi notum kaç ayda yükseltilir sorusunun cevabını 4 ila 6 ay arasında şeklinde verebiliriz. Ancak bunun olabilmesi için kredi ve kredi kartı borçlarınızı kesinlikle son ödeme gününü hiç geçirmeden yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

About Author

Leave A Reply