Kredi Notu Yükseltme İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bankalardan kredi çekebilmek ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeyen kişilerin kredi notu ise oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler ise kredi notu yükseltmek için neler yapabileceklerini öğrenmek istemektedirler. Sizde kredi puanınızın düşük olmasından şikayetçi iseniz yazımızın devamını okuyarak kredi notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu yükseltmek için neler yapılması gerektiği konusuna geçmeden önce kredi notunun nasıl hesaplandığı konusu üzerinde kısaca duralım. Kredi notu hesaplamasında Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişinin yapmış olduğu finansal işlemlerle ilgili tutulan kayıtlar baz alınmaktadır. Bu hesaplamalar kişinin bankalarla olan ilişkileri ile gelir durumuna göre yapılmaktadır. Eğer kredi ve kredi kartı borcunuzu aksatmadan yapıyorsanız, bankalarda kredili mevduat hesabınız bulunuyorsa ve bunlarında ödemesini düzenli olarak gerçekleştiriyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Aksi bir durumda ise kredi puanınız kaçınılmaz olarak düşecektir.

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız ancak kredi notunuzun düşük olduğunun da farkındaysanız öncelikle kredi notu yükseltme yoluna gitmelisiniz. Zira kredi notunuz düşük iken başvuru yapmanız halinde büyük olasılıkla başvurunuz olumsuz olarak yanıtlanacaktır. Kredi notu yükseltmek için yapabileceğiniz ilk şey bankalara olan özellikle de gecikmiş bulunan borçlarınızı ödemek olmalıdır. Bu ödemeleri yaptıktan sonra geri kalan borçlarınızı mutlaka son ödeme tarihini hiçbir şekilde geçirmeden yapmalısınız. Yaklaşık olarak 4 ay bu şekilde düzenli olarak ödeme yapmanız halinde kredi notunuz yükselişe geçecektir. Kredi notu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer şey ise faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermektir. Otomatik ödeme talimatı verildiğinde faturalar hesabınızdan ödenecek ve bu durum da kredi notunuza olumlu olarak yansıyacaktır. Ortalama 4 ila 6 a arasında kredi notunuz istediğiniz seviyeye ulaşacaktır.

Kredi notu ve diğer tüm finansal konulardaki merak ettiğiniz soruların cevaplarını sitemizde yer alan kategori başlıklarını inceleyerek ya da arama motorumuzu kullanarak rahatlıkla bulabilirsiniz. En güncel finansal haberler için sitemizi takip etmeye devam edin!

Kredi Notum 1000 Kredi Alabilir Miyim?

About Author

Leave A Reply