Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu son yıllarda bankaların kredi verirken en çok dikkat ettiği kriter olması sebebiyle herkesin ilgi alanı haline gelmiş durumdadır. Kredi çekebilmek için kredi notunuzun bankaların istediği seviyede yer alıyor olması şarttır. Sizde kredi başvurusu yapmayı düşünüyor ve kredi notu hesaplama nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor?

Kredi notu hesaplanırken pek çok faktör göz önüne alınmakta ve faktörler ışığında kişilerin kredi notu ortaya çıkarılmaktadır. Peki bu faktörler nelerdir? İşte cevabı:

Kredi notu hesaplamada dikkat edilen konuların başında bankalara yapmış olduğunuz geri ödemeler bulunmaktadır. Bankadan kredi çekmişseniz, kredi kartı kullanıyorsanız ya da kredili mevduat hesabınız varsa bu ürünlerin ödemelerini son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız büyük önem taşımaktadır. Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yapmanız kredi notunuz yükselecektir. Ancak son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemenizi yapmadıysanız veya eksik olarak ödeme yaptıysanız bu durumda da kredi notunuz düşecektir.

Kredi notu hesaplamada dikkate alınan bir diğer konu da gelir durumunuzdur. Bankalara olan borçlarınızı zamanında ve eksiksiz olarak ödemenizin yanı sıra aylık gelirinizin ne kadar olduğu da kredi notunun belirlenmesinde önem taşımaktadır. Aylık geliriniz yüksek ise kredi notunuz daha yüksek olacağından kredi kullanma ihtimaliniz de artacaktır.

Kişilerin kaç yaşında olduğu da kredi notu hesaplanırken göz önüne alınmaktadır. Kişilerin en riskli olduğu yaş aralığının 18 ila 23 yaş arası ve 60 yaş üzeri olduğu kabul edilmektedir. Bu yaşlardaki kişilerin kredi kullanması riskli görüldüğünden kredi notları da daha düşük olmaktadır.

Kredi puanı hesaplamada kullanılan bir diğer veri de kişilerin mesleği ve çalışma süresidir. Mesleğinizin ne olduğu kadar kuruluşta çalışma sürenizde kredi puanınız üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

Bankalara yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının reddedilmesini istemiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sitemizde bulunan “Kredi Notu” başlıklı kategorimizi inceleyerek kredi notuyla ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply