Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Herhangi bir nedenle kredi çekmek isteyen kişileri en çok etkileyen faktörlerin başında kredi notu yer almaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtlara bağlı olarak hazırlanan kredi notu, kişinin kredi kullanmak için riskli olup olmadığını göstermektedir. Peki Kredi Kayıt Bürosu nedir ve ne iş yapar? Bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kısaca KKB olarak da bilinen Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin bankacılık sektöründe kullanmış oldukları bireysel krediler ile sahip oldukları kredi kartlarıyla ilgili bilgilerin saklandığı bir kuruluştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun üyeleri bankalardır.

Bilindiği üzere bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan müşterilerinin taleplerini değerlendirirken müşterileri hakkında değerlendirme yapmakta ve incelemelerde bulunmaktadırlar. Bu incelemeler kapsamında bankalar çeşitli bilgilere başvurmaktadır. Edinmiş oldukları bilgilere göre bankalar müşterinin kredi ödeme riskini tespit etmekte ve bu doğrultuda kredi kullandırıp kullandırmamaya ya da kredi kartı verip vermemeye karar vermektedirler. Bankalar bu tespiti yapabilmek için Kredi Kayıt Bürosu’nun verilerine göre her bir kişi için ayrı ayrı belirlenen kredi puanından yararlanmaktadırlar.

Kredi Kayıt Bürosu, kredi puanını belirlerken kişilerin daha önceden bankalarla olan ilişkilerini incelemektedir. Risk analiz puanı olarak da bilinen KKB puanı ne kadar yüksek olursa kişilerin bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanma ihtimali o derece çoğalmaktadır.

Kredi notu hesaplanırken birçok etken göz önüne alınmaktadır. Kişinin kaç bankaya borcunun olduğu, bu borçları zamanında ödeyip ödemediği, geriye kalan borç miktarı, eğitim durumu ve gelir durumu gibi etkenler kredi notu üzerinde belirleyici olmaktadır.  Eğer kişi kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığında başvurusu olumsuz sonuçlanıyorsa bunun sebebi KKB puanının düşük olmasıyla açıklanabilir.

Kredi notunu yükseltmek için başvurabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle gecikmede bulunan borçlar var ise bu borçların ödenmesi, eğer mümkün ise bankalara olan tüm borçların kapatılması gerekmektedir. Ardından sahip olunan kredi kartı ile yapılan harcamalar veya mevcut kredi borçlarının ödemeleri gününü hiç geçirmeden ödenmeye devam edilmelidir. Faturalar için bankalara otomatik ödeme talimatı verilmesi de kredi notunun yükselmesinde etkili olabilmektedir.

About Author

Leave A Reply