Kredi Kartından Habersiz Çekilen Para

Kredi kartı kullanmak günümüz dünyasında neredeyse her birey için vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Sağladığı pek çok avantaj sayesinde bu derece yaygınlaşan kredi kartları kimi zaman büyük problemlerin ortaya çıkmasında da rol oynayabiliyorlar. Örneğin kredi kartı dolandırıcılarının kart bilgilerini ele geçirmeleri ve bu bilgilerle kredi kartlarından alışveriş yapmaları gibi durumlar meydana gelebiliyor. Eğer sizde kredi kartımdan para çekilmiş ne yapmalıyım diyorsanız kredi kartından habersiz çekilen paralarla ilgili tüm ayrıntıları bulabileceğiniz bu makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Kredi Kartımdan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Normalde hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları kimi zaman da en büyük kabuslarımızdan biri haline dönüşebilmekte. Özellikle de kredi kartından habersiz çekilen para söz konusu olduğunda. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ve kredi kartınızdan haberiniz olmadan harcama yapıldığını fark ederseniz ilk olarak kartın ait olduğu banka ile irtibata geçmeli ve kartınızın kullanıma kapatılmasını sağlamalısınız. Telefon bankacılığını kullanarak bankanıza ulaştıktan sonra kredi kartınızın dökümünü inceleyerek yaptığınız tüm alışverişleri ve hangi firmalardan alışveriş yaptığınızı gösterir bir liste düzenlemelisiniz. Hazırladığınız bu listeyi yanınıza alarak bankanızın size en yakın şubesine gittiğinizde banka personelleri size kredi kartımdan habersiz para çekilmiş diyenler için hazırlanmış bir dilekçe örneği verecektir. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra hazırladığınız listeyi de ekleyerek görevliler tarafından size verilecek olan numaraya faks çekmeniz gerekmektedir. Banka gerekli incelemeleri yaparak birkaç gün içinde kartınızdaki harcamanın sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığını açıklığa kavuşturacaktır. Harcamanın sizin tarafınızdan yapılmadığı tespit edildiği takdirde bankanız yapılması gereken işlemlerle ilgilenecek ve yaklaşık 3 ay içinde sizi konuyla ilgili bilgi sahibi yapacaktır. Sizde aynı zamanda kredi kartımdan habersiz para çekilmiş şeklinde bir şikayet dilekçesi hazırlayarak Cumhuriyet Başsavcılığına başvurabilirsiniz.

Çoğu banka yapılan alışveriş ve nakit çekimlerinde müşterilerinin telefonuna SMS göndererek durumdan haberdar olmalarını sağlamaktadır. Böyle bir mesaj geldiğinde kredi kartından habersiz çekilen para söz konusuyla hemen bankayı ya da satışı yapan firmayı aramalı ve işlemin iptalini sağlamalısınız. İşlem tamamlanmış durumda ise yukarıdaki açıklamalarımızda belirttiğimiz işlemleri hayata geçirmeniz gerekmektedir.

Kredi kartımdan para çekilmiş ne yapmalıyım gibi sorularınıza cevaplar arıyorsanız sitemizde bu ve benzeri konulardaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply