Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartları sağladıkları pek çok avantajla tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırsa da kimi zaman borçlarının ödenmesinde gecikme yaşanması gibi sıkıntılar yüzünden problemlerin doğmasına yol açabilmektedirler. Özellikle kredi kartı asgari ödemesinin dahi yapılamaması kişilerin kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi kredi kartı asgari tutar hesaplamasının nasıl yapıldığını merak etmektedir. Bizde bu yazımızda kredi kartı asgari hesaplama konusunu ele alacağız. Bu konuya geçmeden önce kredi kartı asgari ödeme tutarının ne olduğu üzerinde duralım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik de belirlenen kredi kartlarının limitlerine göre kredi kartının dönem borcu baz alınarak alınabilecek en alt ödeme tutarı olarak belirlenmiştir. Kredi kartı asgari ödeme tutarının ödemesinde gecikme yaşanması halinde banka ödenmemiş borç için gecikme notu düşmekte ve bu bilgiyi Kredi Kayıt Bürosu’na göndermektedir.

Kredi kartı borcunun gecikmeye düşmesi kişinin kredi notunun düşmesine ve gelecekte kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığında olumsuz yanıt almasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra gecikme faizi de işlemeye başlamaktadır. Kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanırken, dönem borcu içinse akdi faiz uygulanmaktadır. 2016 yılında yapılan bir değişiklikle kredi kartı asgari ödemesi yapıldıktan sonra geriye kalan dönem borcuna aylık %1,84 akdi faiz uygulanmaya başlamıştır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ne olursa olsun kredi kartı asgari tutarınızı ödemeye özen göstermelisiniz. Şimdi kredi kartı asgari hesaplaması nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama

Bilindiği üzere kredi kartı asgari hesaplaması Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yapılmaktadır. Kredi kartı asgari tutar hesaplaması için kredi kartı limiti baz alınmaktadır. Kredi kartının limiti 0 TL ila 15.000 TL arasında ise %30, limit 15.001 TL ila 20.000 TL arasında ise %35, limit 20.001 TL ve üzerinde ise %40 oranında kredi kartı asgari ödemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca yeni alınan kredi kartlarında kredi kartı asgari tutar hesaplaması %40 üzerinden yapılmaktadır.

About Author

Leave A Reply