Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartı kullanan tüketicilerin en sık şikayetçi olduğu konuların başında yıllık olarak ödemek zorunda kaldıkları kredi kartı aidatları yer almaktadır. Bu aidatlar kredi kartının limitine göre değişmekte olup kimi zaman oldukça yüksek bir tutara sahip olabilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi kredi kartı aidatı geri alma konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Tüketicileri bu denli rahatsız eden kredi kartı aidatları ile ilgili hükumet çalışma yapıp bankaları bu konuda uyarsa da uygulamada bir değişiklik olmamış ve bankalar kredi kartı aidatı almaya devam etmiştir. Bunun üzerine hükumet yapmış olduğu uygulama ile kredi kartı aidatını geri almayı mümkün kılmıştır.

Kredi Kartı Aidatını Nasıl Geri Alabilirim?

Geçmiş dönemde ödenmiş olan kredi kartı aidatını geri alma işleminin yapılabilmesi için öncelikle kişinin kartının ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Kart sahibinin burada yetkili personel ile görüşme yaparak sahip olunan kredi kartının aidatlarını ödemeyeceğini ve geçmiş dönemde alınan kart aidatlarının toplu olarak geri ödenmesini talep etmesi gerekmektedir. Genellikle bankalar bu talebe olumlu yanıt vermemektedirler. Ancak kişi kartının iptal edilmesini talep ettiği taktirde müşteri kaybetmek istemeyen bankalar talebe olumlu cevap verebilmektedir.

Kredi kartının iptal edilmesi halinde ise daha önce alınmış olan tüm kart aidatının iade edilmesi için hukuki sürecin başlatılması söz konusu olmaktadır. Bunun için tüketici mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için önce bankaya dilekçe yazılması veya kart sahibinin bankaya başvuru yaparak kredi kartına ait tüm aidatların dökümünü talep etmesi gerekmektedir.

Dilekçe ile başvuru yapılması durumunda dilekçenin PTT kanalıyla ve iadeli taahhütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir. Banka bu dilekçeyi 15 gün içinde cevaplamak zorundadır. Yapılan incelemenin ardından kart sahibine ekstre dökümleri ile evraklar ıslak imzalı olarak gönderilmektedir.

Toplu olarak kart aidatı geri almak için kişinin ikametinin bağlı bulunduğu ilçe kaymakamlığındaki hakem heyetine ekstre dökümleri ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapılırken yazılacak dilekçeye ekstreler de eklenerek kredi kartı aidatlarının toplu halde iadesinin talebini dile getirmek yeterli olacaktır. Bu tür başvurular genelde başvuru sahibinin lehine sonuçlanmakta ve bankalar tüketici mahkemesine itirazda bulunabilmektedirler. Tüketici mahkemesinin kişi lehine karar vermesi sonucu kredi kartı aidatları iade edilmektedir.

About Author

Leave A Reply