Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçların karşılanabilmesi için kredi çeken ancak bazı olumsuzluklar sebebi ile kullandıkları kredileri geri ödeme konusunda sorunlar yaşayanların en çok merak ettiği konu hiç kuşkusuz kredi borcu ödenmezse ne olur konusudur. Borçlarımı ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunu soran ya da kredi borcum var ödeyemiyorum diye dertlenenlerin kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini merak etmesi ise son derece normal bir durumdur. Kredi borcunuz varsa yazımızın devamını okuyup borcunuzu ödeyememeniz halinde sizi bekleyen süreç hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi borçlarımı ödeyemiyorum diyenlerin işleyen süreci doğru şekilde anlaması çok önemlidir. Bankalara olan kredi borçları ödenmediğinde ilk olarak bankalar kısa mesaj ya da mail yolu ile müşterilerine ulaşmakta ve borcun ödenmesi yönünde hatırlatma yapmaktadır. Bu süreç 90 gün devam etmektedir. 90 günün sonunda ise borç hala ödenmemişse 7 günlük ek süre verilmektedir. Borçlarımı ödeyemiyorum diyenlerin özellikle bu 7 günlük ek süreyi iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunun yanıtını arayanlar bu 7 günlük ek sürede yapılandırma talebinde bulunabilmektedirler. Borç yeniden yapılandırılarak ödeme gücünüze göre taksitlere paylaştırılabilmektedir. Borcun durumu ve gelir durumunuz gibi kriterler göz önüne alınarak size özel bir ödeme planı bankanız tarafından oluşturulacaktır. Verilen 7günlük ek sürede yapılandırma talebinde bulunulmaması durumunda ise bu talep bankadan da gelebilmektedir. Yapılandırma yoluna gidilmemesi halinde ise yasal takip başlatılmaktadır. Kredilerimi ödeyemiyorum diyenleri bu aşamada zor günler beklemektedir. Çünkü yasal takibin başlatılması ile birlikte Merkez Bankası borçlu kişiyi Kara Liste’ye almaktadır. Kara listeye girilmesi demekse kişinin 5 sene süresince kredi çekememesi anlamına gelmektedir. Ancak yapılan yaptırımlar bununla sınırlı kalmamaktadır. Kara listeye girilmesi ile birlikte banka hesapları bloke edilebilmektedir. Aynı zamanda maaşın belirli bir bölümüne el konulabilmekte ve icra takibi başlatılabilmektedir. Kredi borcu ödenmese ne olur sorusunu soranların bu aşamalar hakkında bilgilenmesi ise çok önem taşımaktadır. Borçlarımı ödeyemiyorum diyenlerin işler bu aşamaya gelmeden önce bir çözüm yolu bulması gerekmektedir. Yapılandırma seçeneğinden yararlanmak bir çıkış yolu olabilmektedir. Ödemeler aksatılmadan gerçekleştirilirse borçtan bu sayede kurtulmak mümkün olmaktadır. Bir başka seçenek ise borç transferi yapan bir banka ile anlaşmak ve ihtiyaç kredisi başvurusu gerçekleştirmektir. Bu yöntem ile de kredi borçlarının ödenmesi için adım atılabilmektedir.

Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne olur sorusunu sizler için yanıtladık. Kredi borcu bulunanların bir şekilde borçlarını geri ödemesi gerekmektedir. Yapılandırma ve borç transferi gibi seçenekleri değerlendirip sizde kedi borçlarınızı ödeyebileceğiniz aylık taksitlere böldürebilirsiniz. Bunu yaparak borçlarınızı uzun vadeye yayabilir ve geri ödemelerinizi zamanında gerçekleştirip kredi borcu sorunundan kurtulma şansını elde edebilirsiniz.

About Author

Leave A Reply