Findeks Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Birçok kişi acil nakit ihtiyaçları için bankalara kredi başvurusu yapmaktadırlar. Bu aşamada bankaların en çok dikkate aldığı kriterin kişilerin Findeks kredi notu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bankalar kredi notunu kişilerin risk profillerini değerlendirme açısından inceleme altına almaktadırlar. Yazımızın devamını okuyarak kredi notu yükseltmek için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

KKB puanı veya Kredi Kayıt Bürosu notu olarak da bilinen kredi notu kredi ve kredi kartı başvurularında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bankalar kişilerin kredi notlarını inceleyerek ne kadar risk taşıdıkları hakkında bilgi sahibi olmakta ve kredi verip vermeme konusunda karar vermektedirler. Kredi puanı düşük olan kişilere bankalar genellikle kredi vermekten kaçınmaktadır. Kredi puanı 0 ila 1900 arasında değişen bir aralıkta değerlendirilmektedir.

Başvuru sahibinin kredi notu düşük ise kredi ürünleri için yapmış olduğu müracaatlar büyük ihtimalle olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Kredi notu yüksek olan kişiler ise bankalardan sadece olumlu yanıt almakla kalmamakta, aynı zamanda daha uzun vade sürelerinden ve daha uygun faiz oranlarından faydalanabilmektedirler. Tabii ki bankalar kredi ürünlerini tahsis ederken yalnızca kredi notuna bakmamakta, başka kriterleri de değerlendirme altına almaktadırlar. Kimi bankalar kredi notu düşük müşterilerine kredi vermezken kimi bankalar ise kredi vermeyi tercih edebilmektedir.

Kişilerin kredi puanlarını arttırabilmeleri için bazı kredi yükseltme teknikleri bulunmaktadır. Birçok kişi kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Findeks kredi notu yükseltmek için yapılabilecek en iyi şey bankalara ve finansal kuruluşlara olan tüm borçların ödenmesidir. Ancak bunu yapmak mümkün değilse öncelikle gecikmede olan borçların ödenmesi ve ödemelerin hiçbir şekilde aksatılmaması şarttır. Ayrıca bankalara otomatik ödeme talimatı vermek de etkili olabilmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmeyi düşünen kişilerin cevabını öğrenmeye çalıştığı sorulardan biri de kredi notu kaç olmalı sorusudur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi notu 0 ila 1900 puan aralığında değişmektedir. 0 ila 900 arasında puanı olan kişiler en riskli grup olarak görülmekte olup kredi almaları imkansıza yakındır. 900 ila 1150 arasında puana sahip olan kişiler de yine riskli olarak kabul edilmekle birlikte bazı koşulları yerine getirmeleri halinde kredi alabilmektedirler. 1150 ila 1500 arasında puanı olan kişiler gelirlerini belgelemek şartıyla rahatlıkla kredi alabilmektedir. En risksiz grup ise 1500 ila 1900 arasında puanı olan kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler hiçbir sorunla karşılaşmadan kredi çekebilmektedirler.

About Author

Leave A Reply