Evde Bakım Parası Yatan İller Eylül 2017

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Haneye giren bütün gelirlerin tamamı baz alınmak şartı ile, bu gelirin hanedeki kişi sayısına bölünmesiyle kişi başına denk gelen gelire aylık adı verilmektedir. Ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden daha az olduğu durumlarda bakıma ihtiyacı olan engelli kişilerin bakımını üstlenecek olan akrabası veya yakını olan kişilere ödenen ücrete ise evde bakım maaşı denilmektedir. 

Evde Bakım Aylığı İçin Gerekli Olan Engel Oranı Kaçtır?

Evde bakım maaşı ödenebilmesi için kişiye yetkili sağlık kuruluşları ve hastaneler aracılığıyla verilecek olan raporda %50 ve üzerinde engelli olarak teşhis konulması ve raporda Ağır Engellidir bölümünün de evet olarak işaretlenmesi büyük önem taşımaktadır. Evde bakım aylığı  için gerekli şartlar bu şekilde sağlandığı zaman engelliye bakacak kişi gerekli yerlere başvurarak bu maaşı alabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Kimler Başvurabilir?

Bakıma ihtiyacı olan kişinin akrabaları veya yakınları üvey olan bireyler de içinde olmak üzere bakıma muhtaç engelli bireyin eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri, anne ve babası, kardeşleri ve onların eşleri, kardeşlerinin çocukları, engelli kişinin eşinin anne ve babası, eşinin kardeşleri ve eşleri ile çocukları, halaları ile halalarının eşleri, hala çocuklarıyla onların eşleri, dayıları ve dayılarının hanımları, dayı çocukları ile onların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocuklarıyla bunların eşleri engelli kişinin amcaları ve amcalarının eşleri, amcasının çocukları ile onların eşleri, engelli kişiye bakarak evde bakım maaşından faydalanabilmektedirler.

2017 Eylül Ayı İçin Ödeme Tarihi

Evde bakım maaşları bir aksilik olmadığı takdirde her ayın ikinci haftasından itibaren yatırılmaya başlanmaktadır. Evde bakım maaşı yatan iller Eylül 2017 için bu tarih kesin olmamakla birlikte daha önceki aylara bakarak yine ayın ikinci haftasında yatmaya başlayacağını öngörebiliriz. Herhangi bir aksilik yaşanması durumunda ise sosyal hizmetler bilgi alınabilmektedir.

About Author

Leave A Reply