EFT

EFT Nasıl İptal Edilebilir?

Havale ve EFT işlemleri birbirleriyle çok sık karıştırılıyor olsa da aslında ikisi de çok farklı işlemlerdir. Aynı bankada bulunan hesaplar arasındaki para transferleri havale işlemiyle gerçekleştirilmektedir. Başka bir bankada bulunan hesaba para gönderilmek istenildiğinde ise EFT işleminden faydalanılmaktadır. Akıllı telefon ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlarla internet olan her yerden EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi para transferlerini bu şekilde yapanların sayısında ciddi bir artış meydana getirmiştir. Sizde bankanızın şubesine dahi gitmeden para gönderimlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. EFT sırasında karşı tarafın IBAN numarasını kullanarak işlem yapmak en çok tercih edilen yöntemdir. Çok fazla bilgi girmek gerekmemesi ve karşı tarafın IBAN numarasının yeterli olması EFT yapmak isteyenlerin IBAN kullanarak bu işlemi tamamlamasında önemli rol oynamaktadır. Günlük hayatın koşuşturmacası arasında bazen dalgınlıkla EFT işlemini yanlış hesaba yapabilmekteyiz. Sizde böyle bir durumla karşı karşıya geldiyseniz gerekli adımları çok hızlı bir şekilde atmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun nedeni ise EFT işlemlerinin çok kısa bir zaman zarfı içinde tamamlanıyor olmasıdır. Eğer bankanızın EFT saatleri içinde para gönderimi yaptıysanız EFT iptali için maksimum 15 dakikanız var demektir. Şimdi dilerseniz EFT işlemi nasıl iptal edilebilir konusunu detaylı şekilde ele alalım.

EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

EFT yolu ile para gönderdiğinizde yanlış işlem yaptığınızı fark ettiyseniz hemen bankanızın müşteri temsilcisini arayarak durumu aktarabilir ve EFT işleminin iptal edilerek paranızın iade edilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Yapmış olduğunuz işlem EFT havuzunda ise müşteri temsilcisi gerekli adımları atacak ve işleminizi iptal ederek paranızın size geri iade edilmesini sağlayacaktır. Ancak para havuzda değilse ve karşı tarafın hesabına aktarılmışsa izlenmesi gereken yol çok daha farklıdır. Bu konuya geçmeden önce EFT işlemini başka nasıl iptal edebileceğiniz konularına değinelim. İnternet bankacılığı aracılığı ile EFT yapanlar EFT işlemleri menüsüne girerek EFT iptal butonunu tıklayarak para gönderiminin iptal edilmesini sağlayabilmektedirler. Eğer para transferi tamamlanmamışsa bu yöntem sayesinde işlemi sona erdirmeniz mümkündür. Fakat para çoktan karşı tarafın hesabına yatırılmışsa dilekçe yazarak paranızın size geri iade edilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda paraya bloke koyulacak ve karşı tarafın bankası müşterisi ile iletişime geçerek EFT işleminin yanlışlıkla gerçekleştirildiği konusunda teyit isteyecektir. Yapılan teyidin ardından paranız size geri iade edilecektir.

EFT nasıl iptal edilir konusunda bilgiler verdik. EFT ile alakalı kapsamlı bilgiler içeren yazılar okumak istiyorsanız sizde EFT kategorimizdeki içeriklerimize göz atabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply