EFT

EFT İptali

Bir bankadan başka bir bankadaki hesaba para gönderilmesine EFT denilmektedir. EFT işlemi günlük hayatı fazlasıyla kolaylaştırmakta ve bireylere zamandan kazandırmaktadır. Şubeye dahi gitmeden para transferi yapılmasına olanak tanıyan internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi hizmetlerden sizde istifade edebilir ve para gönderimlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Para transferleri sırasında bazen para gönderimi yapan kişi yanlışlıkla başka birinin hesabına para gönderebilmektedir. Sizinde başınıza bu durum geldiyse ya da gelirse atmanız gereken ilk adım internet bankacılığı üzerinden EFT işlemi gerçekleştirdiyseniz menü kısmına girmek ve EFT iptal butonuna tıklayarak yönlendirmeleri izlemektir. Bu şekilde EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Ancak EFT işleminiz banka genel müdürlüğünce onay aldıysa işleminizin iptali için dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Geri para iadesi istediğinizi belirten dilekçe ile başvurmalı ve gerekenin yapılmasını talep etmelisiniz.

Para transferini telefon bankacılığı ile gerçekleştirenlerin ise işlemin iptali için yine aynı numarayı araması ve müşteri temsilcisine yanlış hesaba para gönderdiğini söylemesi gerekmektedir. Banka genel müdürlüğü tarafından yapılan işlem onaylanmadıysa para gönderiminiz iptal edilecektir. Fakat onay almışsa yine dilekçe hazırlayarak başvuruda bulunmalısınız. Başvuru sonrasında diğer banka müşterisi ile temas kurarak paranın kendisine yanlışlıkla gönderildiğinin teyidini isteyecek ve onay alması durumunda paranın iadesi için gerekli işlemi başlatacaktır.

İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı kullanarak para transferi yaparken karşı tarafın bilgilerini doğru şekilde girdiğinize emin olmalısınız. Özellikle IBAN numarası kullanarak EFT yapmak en fazla tercih edilen yollardan bir tanesidir. Sizde IBAN numarasını tekrar tekrar kontrol ederek hataya düşme ihtimalinizi minimum düzeye indirmelisiniz.

About Author

Leave A Reply